0

Osveta petardom – Holanđani ponizili prvaka sveta (VIDEO)

Objavljeno: 13.06.14 u 22:52

U derbiju grupne faze takmičenja na Svetskom prvenstvu odnosno prvom meču grupe B Holandija je do nogu potukla aktuelnog svetskog i evropskog prvaka Španiju savladavši ga sa ogromnih 5:1 (1:1).

holandjani-slavlje

Kada su Španci sredinom prvog poluvremena poveli golom Ćabija Alonsa, postignutog iz nepostojćeg penala odnosno kaznenog udarca koji je sudija Ricoli dosudio posle navodnog prekršaja nad Dijegom Koštom, mnogi su pomislisli da će „crvena furija“ ponovo uspeti da savlada „lale“ kao što je to bio slučaj pre četiri godine u finalu Svetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Međutim, Holanđane je u igru vratio Robin van Persi pogotkom u samoj završnici prvog poluvremena što je i psihički pomoglo ekipi Luja van Gala da na teren u drugih 45 minuta izađe potpuno ravnopravno. Arjen Roben je prelepim pogotkom doveo Holandiju u vođstvo, a kada je De Fraj podigrao na 3:1 već tada je bilo jasno da Španci nemaju šta da traže u ovom meču (moguće je da je i kod tog gola bila sudijska greška zbog prekršaja van persija nad Kasiljasom).

Tačku na ovaj meč sa po još jednim pogotkom stavili su Van Persi i Roben koji su se praktično poigravali sa defanzivcima španske selekcije, a da su bili manje sebični Kasiljas je još nekoliko puta mogao da vadi loptu iz mreže.

U drugom meču grupe B od 24 časa po našem vremenu sastaju Se Čile i Australija. Holanđani bi palsman u osminu finala mogli da overe već u anrednom kolu kada se sastaju sa Australijom, dok će Španci imati teži zadatak pošto se sastaju sa Čileom.

Tok meča:

90+4′ – Ricoli svira kraj meča u kojem je Holandija do nogu potukla Španiju – 5:1 pravom rapsodijom u drugom poluvremenu kada je do vrha napunjena mreža aktuelnog prvaka sveta

90′ – Igraće se još četiri minuta nadoknade vremena, prvo je sa jedne strane Snajder propustio priliku za šesti gol Holanđna, a potom na drugoj strani Tores propušta priliku da ublaži poraz Španaca

87′ – Kasiljas sprečava šesticu Holanđana, najpre je odbrani udarac Lensa, a potom i Robena

80′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, 5:1 za Holandiju, drugi gol postigao je i Roben koji se poigravao sa odbranom Španije za veliki trijumf i osvetu za poraz u finalu od pre četiri godine

79′ – Fabregas menja Davida Silvu, a iz igre izlazi i junak pobede Holandije Robin van Persi kojeg menja Lens

76′ – Ramos iz koraka izvodi slobodnjak, ali je lopta prohujala pored desne stative gola Holanđana

72′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, 4:1 za Holandiju, Robin van Persi koristi kiks Ikera Kasiljasa koji se prilično obrukao u ovoj situaciji

69′ – Kasiljas nogama brani udarac Robina van Persija po zemlji

67′ – Španci postižu drugi gol, ali on je poništen zbog ofsajd pozicije strelca Davida Silve

64′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL 3:1 za Holandiju, De Fraj postiže gol posle centaršuta robena, ali moguće je da je pre toga Van Persi napravio pčrekršaj nad Kasiljasom

62′ – De Guzmana menja Valnaldam, a na drugoj strani umesto Koste u igru ulazi Fernando Tores, a umesto Ćabija Alonsa ušao je Pedro Rodrigez

60′ – Van Persi iz odlične pozicije poluvolejom pogađa prečku Kasiljasovog gola

54′ – Bezobrazan potez Dijega Košte koji je na kvarno glavom udario Martinsa Indija, koji je malo zakasnio sa padom pa je Ricoli progledao kroz prste Špancu

52′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, 2:1 za Holandiju, Roben je odlično prihvatio dubinsku loptu lažnjakom je izbacio Pikea, Ramos nije stigao da blokira, pa je napadač „lala“ rutinski savladao Kasiljasa

50′ – Inijesta je udarcem sa distance pokušao da iznenadi Silesena, ali mu to noje pošlo od noge

46‘ – Počelo je drugo poluvreme, nije bilo izmena u timovima, ali je došlo do promene vremena – počela je da pada kiša. Komentator na RTS-u kaže da bi to trebalo više da odgovora Holanđanima jer su oni navikli na padavine

45′ – Riccoli svira kraj prvog poluvremena koje je završeno rezultatom 1:1. Španci su poveli iz sumnjivog, skoro nepostojećeg penala, a Hoalnađani izjednačili iz jedne od retkih prilika

44′ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Van Persi za 1:1, blind je centrirao sa leve strane, a van Persi je uhvatio Kasiljasa na ničijoj zemlji i prebacio ga je udarcem glavom sa oko 15 metara udaljenosti

42′ – David Silva u situaciji jedan na jedan sa Silesenom je pokušao da prebaci mladog golmana, ali je Holanđanin vrhovima prstiju odbranio i poslao loptu u korner

40′ – Žuti karton za De Fraja zbog oštrog starta

38′ – Bez obzira na to što Španci vode odnosno Holanđani gube lopta je uglavnom u nogama aktuelnog prvaka sveta, dok rival čeka svoju priliku iz kontranapada

32′ – Blind ubacuje loptu u Kasiljesev peterac ali Van persi kasni da je sprovede u mrežu, a malo je nedostajalo da to umesto njega uradi Serhio Ramos

27′GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, 1:0 za Španiju, Ćabi alonso sigurno realizuje penal iako je Silesen bio na pravoj strani

26′ – Penal za Špance posle prekršaja De Fraja nad Dijegom Koštom koji je zalomio mladog defanzivca i čekao kontakt do kojeg je izgleda došlo

18′ – Šansa za davida Silvu, ali su i njega na vreme stigli i izblokirali defanzivci holandske reprezentacije

13′ – Dobra prilika za Špance, ali se Dijego Ko[ta spetljao što je bilo dovoljno Flaru da ga stigne i izblokira udarac rivala

10′ – Inijesta je oprobao šut sa distance, ali nije bio precizan

8‘ – I naravno čim smo ovo konstatovali došlo je do prve šanse, Roben je izbacio Snajdera jedan na jedan sa Kasiljasom, ali je španski golman odlično reagovao, mada je i udarac Holanđanina bio prilično mlak

7′ – Tvrda utakmica u prvih nekoliko minuta uz par oštrih startova sa obe strane, ali još uvek bez pravih prilika za gol

1′ – Počela je utakmica. Interesantno je da su oba tim u reyervnim garniturama, Španija u belim, Holandija u tamno plavim dresovima

Stadion: Itaipava Arena (Salvador, Baia)
Gledalaca: oko 50.000
Sudija: Nikola Ricoli (Italija)

Španija: Kasiljas – Aspilikueta, Pike, Serhio Ramos, Alba – Buskets, Alonso, Ćavi – Silva, Inijesta – Kosta

Holandija: Silesen – Janmat, De Fraj, Flar, Martins Indi, Blind – De Jong, Snajder, De Guzman – Roben, Van Persi

Sam podatak da se radi o reprizi finala sa prethodnog Svetskog prvenstva duelu između aktuelnog prvaka sveta Španije i vicešampiona Holandije ovom meču daje epitet derbija grupne faze takmičenja iako je na programu već drugog dana.

Činjenica da je FIFA ulogu arbitra na ovoj utakmici dodelila italijanskom sudiji Nikoli Ricoliju, jednom od najboljih delilaca pravde na svetu, dovoljno govori o tome kakav nas meč očekuje.

Podsećamo da je Španija u Južnoj Africi doživela poraz u prvom meču i to od Švajcarske, ali i da je posle toga gazila sve pred sobom, dok je Holandija reprezentacija koja se uvek prošeta kroz kvalifikacije, ali na takmičenjima (izuzimajući Južnu Afriku) gotovo uvek podbaci.

Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj fejsbuk stranici Hotsport.rs, kao i na našem Tviter nalogu.