0

VREMEPLOV: 34 godina od pobede Radničkog nad Dandi Junajtedom

Objavljeno: 17.03.16 u 19:06

Bio je jednom jedan tim, koji je bio strah i trepet. Sačinjen od isključivo domaćih, većinom lokalnih fudbalera.

Snagu su crpili iz svog zajedništva, motivaciju sa tribina tog starog Čaira. „Real iz Niša sve redom šiša“ bila je krilatica kojom su se vodile Nišlije.

Današnjoj omladini teško je da zamisli da je nekada postojao klub sa juga Srbije koji je harao Evropom, koji je bio strah i trepet, čije se ime izgovaralo sa velikim poštovanjem. Na današnji dan pre 34 godine Radnički je tada nakon poraza od 2:0 na gostovanju Dandiju, na svom čairu pobedio 3:0 i plasirao se u polufinale Kupa UEFA.

„Real sa Nišave“ je u sezoni 1981/82. sa klupe vodio Dušan Duci Nenković. On je na utakmici protiv Dandija svoj Radnički izveo sa dva gola deficita pred više od 25 hiljada navijača na Čairu. Aleksandar Panajovotić se upisao u strelce prvi put u 52. minutu, a potom i dvadeset minuta kasnije, a konačan rezultat 3:0, postavio je Đorđević iz penala u 84. minutu. Pobedom nad Dandijem, Radnički se plasirao u polufinale, gde je bio jedini srpski predstavnik.

Radnički Niš – dandi junajted 3:0 (0:0)

Radnički: Milenković, Gavrilović, Obradović, Bojović, Vojinović, Drizić, Stojiljković, (Radosavljević), Đorđević, Radisavljević (Panajotović) Nikolić S, Beganović.

Dandi J: Mek Alpin, Holt, Stark, Gof, Hagerti, Neri, Banon (Smit), Filips, Kirkvud, Starok, Dods.

Put Radničkog do polufinala:

1. kolo: Napoli – Radnički 2:2; Radnički – Napoli 0:0

2. kolo: Grashopers – Radnički 2:0; Radnički – Grashopers 2:0 (Radnički pobedio nakon penala)

3. kolo: Radnički – Fejnord 2:0; Fejnord – Radnički 1:0

Četvrtfinale: Dandi junajted – Radnički 2:0; Radnički – Dandi junajted 3:0

Polufinale: Radnički – HSV 2:1; HSV – Radnički 5:1

(Izvor: Youtube/BohemiansNis)

Pripremio: Aleksandar Ilić